گروه خانواده فراهانی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید >>>

گیاهان برای رشد به سه جزء اصلی: نور خورشید، آب و مواد مغذی نیاز دارند. مواد مغذی مورد نیاز رشد گیاهان شامل 17 مورد ماده مغذی می‌شود. سه مورد از آنها یعنی کربن، اکسیژن و هیدروژن از هوا و آب حاصل می‌‌شوند. عناصر مغذی دیگر از جمله نیتروژن ، فسفر و پتاسیم باید از خاک به دست بیایند. این عناصر مغذی، هر کدام عملکرد خاصی در سالم نگه داشتن و رشد گیاه دارند.

گیاهان بسته به نوع گونه ای که هستند همگی به این 17 ماده مغذی در مقادیر متفاوت نیاز دارند. افزودن مواد مغذی به خاک، باعث بازده بالاتر در رشد گیاهان و افزایش سلامتی آنها می‌شود. وقتی محصولات به طور مکرر در یک قطعه زمین رشد می کنند ، مواد مغذی مهم را از خاک خارج می کنند. برای سالم نگه داشتن خاک ، کشاورزان یا باید صبر کنند تا این عناصر به مرور زمان دوباره پر شوند یا از کودهایی برای کمک به بازگشت این مواد مغذی به زمین استفاده کنند.

 

اهمیت استفاده از کودهای شیمیایی

کودها کشاورزان را قادر می سازند تا جمعیت در حال رشد جهان را تغذیه کنند.کود های شیمیایی حاوی طیف وسیعی از عناصر طبیعی هستند که گیاهان برای زنده ماندن به آنها احتیاج دارند. به دست آوردن این مواد اولیه و ساختن آنها به فرم هایی که مردم می توانند در محصولات زراعی استفاده کنند ، اغلب به استخراج و فرآیندهای شیمیایی مختلف نیاز دارد. قبل از استفاده از کود های شیمیایی ، مهم است که مواد تشکیل دهنده آنها را بدانید. آگاهی از مواد شیمیایی سازنده کودها می تواند به شما در استفاده موثر و مسئولانه از آنها کمک کند.

 

کودهای شیمیایی از چه چیزی ساخته میشوند ؟

ترکیبات دقیق و نسبت هر یک از آنها بین انواع مختلف کود شیمیایی متفاوت است. سه عامل اصلی که همه کودها دارند؛ ازت ، فسفر و پتاسیم هستند. این محصولات همچنین حاوی مواد پرکننده بر پایه رس و عوامل جریان آزاد هستند که به پخش کود و جلوگیری از سفت شدن آن کمک می کند. محتویات کودها با استفاده از فرمول N-P-K توصیف می شوند ، که در آن N نیتروژن ، P فسفر و K پتاسیم است. در توصیف محتویات یک کیسه کود شیمیایی ، هر نماد با یک عدد جایگزین می شود ، به عنوان مثال ، 10-10-10. این توصیف به این معنی است که 10٪ از وزن کیسه از نیتروژن ، 10٪ فسفر و 10٪ پتاسیم تشکیل شده است. در مجموع ، 30٪ از وزن کیسه از این سه ماده اصلی حاصل می شود که به عناصر مغذی معروف هستند. بقیه پر کننده و موارد دیگر است.